neden “mb” okumamalısınız

1- eğer mb okursanız ”türkiye/ ırak/ suriye/ pakistan/ suriye/ bangladeş, pakistan(…)’ın neden ayrı ayrı birer devlet olmak zorunda olduklarını anlamakta zorluk çekebilirsiniz. zararlıdır.

2- dünyamızın gerçeği faize karşı kafanızı karıştırabilir; bankaların önünden geçerken hızlanabilir, namaz kılacağınız zaman içinde kredi kartı var diye cüzdanla namaz kılmaktan imtina edebilirsiniz. bankaların cafcaflı tabelaların altında insanın emeğini sömüren bir domuzu hayal edebilir, üstüne krediyi de bu domuzdan süt emmek gibi tahayyül edecek kadar psikolojiniz bozulabilir. zararlıdır.

3- ekşi ayran ve kuru mısır ekmeğine sempatiniz artabilir. dualarınızda coca-cola ve hamburgere karşı zaferlerini niyaz edebiletiniz artabilir. kola ve hamburgeri geldikleri yere göndermeye ant içebilirsiniz. zararlıdır.

4- tek kutuplu dünyanın sisteme entegre olmuş cemaat-olur/ klima-sever/ faiz-paklar/ ihale-alır muhafazakar düşünce yapısına karşı duruşunuz sertleşebilir. muhtelif ortamlarda -okulda olabilir mesala- ”neden muhafazakar olmadığını” arkadaşlarınıza anlatmaktan kendi görüşünüzü anlatmaya fırsat kalmayabilir. zararlıdır.

5- ermenilere karşı düşüncelerinizde sert değişimlere neden olabilir. ”bir ermeni müslüman olursa ne olur?” sorusuna ”eee şey yine ermeni olur.” cevabını verecek kadar aklınız bulanabilir. ermenilerin ”ben ermeni’yim” demesinde bir beis göremeyebilirsiniz. üstüne bir de bir ingiliz nasıl yanınızda ingilizce konuşurken ilginizi cezbedip sizi hayran ediyorsa, bir kürt’ün de kürtçe konuşmasını heyecanla dinleyebilirsiniz. zararlıdır.

6- vücut dilinin ve kozmetiğin bilumum iyi hasletlere yer bırakmadığından bahsedecek kadar konjonktürel davranışlara iyi niyetiniz azabilir. dilinizi soğuk savaş söylemlerine, kişisel gelişimden bolca nasibini almış televizyon hocalarının asla değinmeyeceği ayet ve hadislere ısındırabilirsiniz. zararlıdır.

7- elektriğe muhtaç ampullerle aranıza mesafe katabilir, yıldızlara sevdalanabilirsiniz. yıldızlara sevdalanmanın gereğinin şehri terketmek olduğunu düşünebilir, şehri teslim alacak olanların terkedenler olacağı gibi ileriki bordrolu kariyerinizi sekteye uğratacak fuzuli hülyalara kapılabilirsiniz. zararlıdır.

8- diskoteği, lunaparkı olmayan metruk bir bölge’de internetiniz dona dona kredi kartından bile yoksun iki adamı dinlemeye çalışabilirsiniz. bunu söylemiyorum bile, elbette zararlıdır.

9- ”şeyh uçmaz, malum bonzai fiyatları düştü” cümlesini kuracak kadar ve bu cümleyi yazarken de kahkaha atacak kadar ruh sağlığınızda bozulmalar olabilir. zararlıdır. bakın çok ciddiyim, -aslında o kadar da değilim- çok zararlıdır.

neyse ne diyoduk?

ha hatırladım.

çok şeeayapmayın.

mb okumayın.


ömer burak tek