kritik sorular

1-
‪insan, güzel bir manzaraya sırtını dönüp karşısındakine güzel bir poz mu vermeli yoksa karşısındakini manzaranın güzel bir köşesine iliştirip kendi aksini görmezden mi gelmeli?‬
2-
rabbin, her gece bizi öldürüp her sabah farklı bir karakterle yeniden yaratmadığını nasıl bilebiliriz?‬
3-
türkiye bizim neyimiz olur? türkiye laik, seküler, kemalist, modern bir ulus devlet midir yoksa islam’ın sancaktarı, mazlumların son umudu, kurtarılmış biricik bölge midir?
4-
bizleri insan yapan hasletimiz düşüncelerimiz midir yoksa duygularımız mı?
5-
din, insanın bilme ihtiyacına mı yoksa hayatın bir anlamı olduğuna inanma ihtiyacına mı cevap verir?
6-
insan en çok neyden korkar? başka bir insan olmaktan mı yoksa olduğu insana bir daha geri dönememekten mi?
7-
türkiye’nin milli mutabakatı nedir? kemalizm mi, din mi, vatandaşlık bağı mı yoksa vatan mı?
8-
ingiltere’de ingilizler yaşar, fransa’da fransızlar. peki türkiye’de kim yaşar? türkler mi yoksa türkler, kürtler, araplar, lazlar, çerkezler… mi?
9-
yetmiş senelik bir sınavın sonunda sonsuz acı ve ızdıraba uğramak veya uçsuz bucaksız bir mutluluğu tatmak insan için ağır bir yük değil midir?
10-
hayatımızın neredeyse her alanında kararlarımızı belirleyen bizler değil dışsal faktörlerken insanın özgür iradesi ne anlama gelir?
11-
neden livezata’nın ölümünü umursamayız?
12-
bizler, iyi miyiz yoksa eline fırsat geçmemiş kötüler mi?
13-
insan ne zaman ölür? bedeninden ruh çekildiğinde mi yoksa ismini hatırlayan tek bir kişi bile kalmadığında mı?
14-
allah resulü (sas) mekke’nin vatan haini midir?
15-
modern insanın sorunu tanrıtanımazlığı mıdır yoksa kendini tanrısallaştırması mı?
16-
iktidar, olağan dönemde yasa yapma gücü müdür yoksa olağanüstü dönemde yasaları ilga etme gücü mü?
17-
faşizm, zorla susturmak mıdır yoksa zorla söyletmek mi?
18-
amerika 1492’de keşfedildiyse yerlilerin 1492’den önce yaşadığı yer neresiydi?
19-
‪rahatsızlığımız firavunun kendisinden mi yoksa kendimizin firavun olamayışından mı?‬
20-
ebu cehil de cübbe giyiyor, takke takıyor, misvak kullanıyorsa cübbe, takke, misvak ebu cehil’in de mi sünnetidir?
21-
bir insan neden aldanır? dolandırıcının hinliğinden mi yoksa kendisinin ölçüsüz ve fevkalade kazanç beklentisinden mi?
22-
‪evlilik iki insanın gönlünün birbirine düşmesi midir yoksa sosyoekonomik durumu eşit iki insanın borçlanıp ev kredisi ödeme faaliyeti mi?‬
23-
neden insanlar bedelini ödetmediği mutluluğu yaşatmaz?
24-
‪vatan sevgisi imandansa amerikalı bir müslümanın amerika sevgisi de imandan mıdır?‬
25-
bir insanın ne söylediği mi daha önemlidir nerede söylediği mi?
26-
bir toprak parçasının vatan olması için dökülmesi gereken kan müstekbirlerin, muktedirlerin, zalimlerin çocuklarının kanı mıdır yoksa mazlumların, masumların, mahsunların çocuklarının mı?
27-
bir kitap ne zaman dini kitap olur? dini kitap dinden bahseden kitap ise dawkins’in kitabı da mı dini kitaptır? yok büyük bir islam aliminin yazdığı kitap dini kitap ise o alimin astroloji üzerine yazdığı kitap da mı dini kitaptır?
28-
bir terör saldırısında canını kaybedenler şehit olup cennete gidiyorsa 1 ocak 2017 reina katliamında şehit olanlar şimdi cennette midir?
29-
neden sadece iki bakanlığın başında “milli” ibaresi vardır? biri milli savunma, biri milli eğitim… ikisinin ortak paydası nedir? biri dıştaki tehditleri, biri içteki tehditleri yok ettiği için mi yoksa başka bir sebepten mi?
30-
tarihin her anında tez-antitez-sentez diye ilerleyen diyalektik neden komünizm gerçekleştiğinde bir anda durur ve tarihin sonu gerçekleşmiş olur?
31-
bir günde 301 işçinin öldüğü 2014 senesinde toplam 1.886 işçi canını yitirdi. işçilerin her gün azar azar öldüğü 2019 senesinde ise 1.736 işçi yaşamını yitirdi. 2014 senesindeki rahatsızlığımız işçilerin ölmesi miydi yoksa hepsinin bir anda ölmesi mi?
32-
hangi ülkelere islam ülkesi denir? içinde müslümanların yaşadığı ülkeler islam ülkesiyse 15 milyon müslümanın yaşadığı rusya islam ülkesi midir? lideri müslüman ülkeler islam ülkesiyse lübnan islam ülkesi değil midir?
33-
insan bildiğine mi iman eder bilmediğine mi?
34-
bilim bize dolmuşta neden bir yaşlıya yer vermemiz gerektiğini söyleyebilir mi? bilim bir şeyi iyi ya da kötü diye nitelendirebilir mi? sahiden hayattaki en hakiki mürşit bilim midir?
35-
dünyada her yıl sosyal güvenlik ve sağlık için milyarlarca dolar harcama yapılıyor. bu harcamaların çoğu yaşlılar için. bu virüsten sonra bu harcamalarda azalma olacak. o hâlde korona virüsüne karşı savaşmak bilimsel midir değil midir?